Badem Tüketmenin Spor Yapanlara Faydaları

Badem özellikle ara öğünlerde veya günün farklı saatlerinde keyifle tüketilen kuru yemiş ailesinin bir ferdidir. Kuru yemişler lezzetli olmalarının yanı sıra vitamin ve mineraller, değerli yağ asitleri ve kaliteli proteinleri yüksek miktarda içermeleri nedeniyle sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Besin değerleri oldukça zengin olan fındık, yer fıstığı, ceviz gibi kuru yemişlerin arasında yer alan badem, çok sağlıklı bir besin oluşunun yanı sıra sporcular açısından da vücutta oldukça önemli etkilere sahiptir. Spor yapan kişilerin günlük enerji ve besin ögesi gereksinimleri, hareketsiz bir yaşam tarzı süren bireylerle kıyaslandığında oldukça farklıdır. Tüm kuru yemişlerde olduğu gibi badem de yağ içeriği yüksek olan bir besindir.

SPORCULAR İÇİN BOL PROTEİN TAKVİYESİ BADEM

Sporcularda artmış enerji gereksiniminin karşılanmasına katkıda bulunan bu kuru yemiş, aynı zamanda bol miktarda protein içermesi nedeniyle makro besin ögesi ihtiyaçlarının tamamlanmasına da yardımcı olur. Potasyum ve E vitamini için önemli bir kaynak olan badem, yoğun egzersiz programları olan sporcularda kalp sağlığını destekler.

Magnezyum minerali; vücutta protein sentezi, kas gelişimi, kan basıncının ayarlanması, kemik sağlığının korunması gibi pek çok önemli göreve sahiptir. Sporcularda artmış kas faaliyetlerine bağlı olarak magnezyum ihtiyacında belirli bir düzeyde artış söz konusudur.

Yüksek magnezyum içeriğine sahip olan badem sporcularda, iskelet ve kas sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu sırada antrenmanlar esnasında ihtiyaç duyulacak olan enerjinin de karşılanmasını sağlar. Bu nedenle sporcu beslenmesinde mutlaka yer almalıdır.

DÜZENLİ SPOR YAPANLAR GÜNDE 1 PORSİYON TÜKETEBİLİR

Sporcularda protein kaynaklarının normalden çok daha fazla miktarlarda tüketilmesi gerekeceğinden kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski artar. Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek adına protein gereksiniminin karşılanmasında kolesterol içermeyen bitkisel protein kaynaklarına da yer verilmelidir. Düzenli şekilde spor yapan kişiler günlük olarak 1 porsiyon badem tüketebilirler.

Sağlığını korumak isteyen herkes ve tüm sporcular için önemli bir besin olan badem, günlük beslenme programında mutlaka yer almalıdır. 5 tanesi 1 porsiyona denk gelen bu besin ara öğünlerde veya kahvaltı öğünlerinde rahatlıkla tüketilebilir.

Kaynak: barcin.com