Basketbola Başlama Aşamasındaki Çocuklara Tavsiyeler

Basketbola başlama niyetindeki çocuklara basketbol öncesi ve basketbol oynadıkları ilk dönemlerde kendilerine rehberlik edebilecek bazı öneriler getiriliyor.

EKİPMANINIZI SAĞLAYIN

Genelde başlamak için çok az şey vardır, fakat yanlış çeşit bir sakatlığa yol açabileceğinden iyi bir çift basketbol ayakkabısı elde etmek önemlidir. Spor çok fazla koşma ve atlama gerektirdiğinden, iyi destek hayati önem taşır. Ayak bileği için daha fazla destek sağlayan yüksek topuklu ayakkabılar vardır, ancak oynarken biraz daha ağırdır. Orta yükselikteki ayakkabılar daha hafif bir seçenektir ancak aşağı doğru ayak bileği desteği o kadar iyi değildir. Pozisyonunuza ve oynayacağınız rekabet seviyesine bağlı olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi çifti seçin.

BASKETBOL İÇİN ISININ

Bir basketbol maçına başlamadan önce ısınma tavsiye edilir. Isınma, sakatlık olasılığını azaltır ve performansınızı arttırmak için etkili bir yoldur. Basketbol hızlı tempolu bir spordur, bu yüzden maça hazırlanmak için yeterli ısınma hayati önem taşır. İyi bir ısınma, kalp atış hızınızı yükseltmeli ve başlamadan önce bazı talimleri bir araya getirmelidir.

FİT OLUN

Basketbol fiziksel olarak zor bir spordur, bu yüzden mümkün olduğunca iyi durumda olmak en iyisidir. İçinde bulunduğunuz daha iyi şekil, dayanıklılığınızı arttırır ve yanıt süreniz daha hızlı olur. Bu ayrıca sakatlıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Koşu, basketbol ve spor için kardiyovasküler zindeliğinizi artırmanıza yardımcı olacak, yoga esnekliğinizi ve çevikliğinizi artıracaktır.

BASKETBOL ANTRENMANI YAPIN

Antrenmanın yerini tutacak bir şey yok. Sadece pas, top sürme ve şut gibi önemli beceriler üzerinde çalışmanın azmi ile oyuncu gerçekten gelişmeyi ümit edebilir. Özellikle spora yeni başlayanlar için, basketbolun temellerini öğrenmek, oyununuzun gelişimi ve eğlenmeniz için çok önemlidir.

ZAYIF ELİNİZLE TOP SÜRÜN

Topu her iki elinizle etkili bir şekilde kullanana dek zayıf elinizle top sürme alıştırması yaptığınızdan emin olun. Her zaman başınız yukarıda top sürün, aşağıda değil, böylece etrafınızdakileri görebildiğinizi ve topun kontrolünü elinizde tutarken olabildiğince hızlı koşabildiğinizi göreceksiniz.

ŞUT ATMAK

Daha etkili bir şekilde şut atmak için, her gün çeşitli konumlardan şut antrenmanı yapın. Basketbol atış mesafenizin ne olduğunu öğrenmek önemlidir. Tekniğinizi korumak ve şut sırasında gözünüzü çemberin üzerinde tutmak için her zaman takip etmeyi unutmayın.

BASKETBOLDA SIÇRAMAK

Sıçrama, basketbolda genellikle göz ardı edilen önemli bir eylemdir, ancak öyle olmamalıdır. Basketbolcular için yüksek sıçrama yeteneği, ribaundların toplanması, şutların engellenmesi ve bloklanması için hayati önem taşımaktadır. Bu eylem, sadece ulaşabileceğiniz yüksekliği değil, aynı zamanda toplam basketbol performansınızı da artıracak dikey sıçrama antrenmanı yoluyla geliştirilmelidir.

ÇOK SERT TOP SEKTİRMEYİN

İnsanların yaptığı önemli bir hata, topu sürerken olabildiğince sert bir şekilde sektirmek zorunda olduklarını düşünmektir. Sektirme, dizler bükülmüş, düz bir sırt ve baş yukarı şekilde yapılmalıdır. Diz yüksekliğinizden biraz aşağıda sektirin ve unutmayın, zeminde çok sert sektirme yerine topu yavaşça sürmek ve kontrolde kalmak daha iyidir.

BAZI YETENEKLERİNİZİ GELİŞTİRİP DİĞERLERİNE GEÇİN

Güven, birkaç beceriye hakim olup sonra başkalarına geçerek büyür. Kısa mesafeden şut atmak ve zamanla mesafeyi kademeli olarak genişletmek daha iyidir. Bir başlangıç seviyesi oyuncusu olarak, ilk antrenman seansında bir smaç yapmaya çalışmak yerine, ilk önce temel şeylerde ustalaşın. Top sürme için kontrol, hızdan daha iyidir ve bu antrenman ile iyileşir.

İYİ BİR KOÇ BULUN VE DİĞERLERİYLE ÇALIŞIN

Oyun için gerçek bir ilginiz varsa, o zaman antrenörlerin sizi doğru yönlendirebileceği ve oyununuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek bir kulübe katılmanız iyi olabilir. Diğer oyuncuları, özellikle profesyonelleri izlemek, oyunun hareket, savunma ve hücum taktikleri gibi daha iyi becerilerini öğretebilir.

Kaynak: realbuzz.com