Basketbolda Daha İyi Şut Atmak İçin 3 Mental Tavsiye

Basketbolda daha iyi şut atmak ve bunu sürekli hale getirmek için konsantrasyon, güven ve rahatlama koşullarını da gerektiği gibi yerine getirmek gereklidir.

Belki antrenmanlarda çok iyi bir şutörsünüz, maç öncesi ısınmalarda veya devre arasında fakat maçlarda düşük yüzdeyle isabet buluyorsunuz. Veya boşta kaldığınızda sürekli olarak şut sokabiliyorsunuz ancak yakın savunma karşısında aynı durum söz konusu olmuyor.

KONSANTRASYON

Şut atarken zihninizde tek bir düşünce olmalıdır. Sadece bir düşünce dışındaki her şeyi zihninizden atmış olmanız gerekir. Tek düşünceniz topu çemberden geçirmek olmalıdır.

GÜVEN

Basketbolda daha iyi şut atmak için kendinize güveninizin olması gerekir. Kendine güven de doğru şeyleri yapmanın bilincinde olmakla ortaya çıkar. Doğru şeyleri yapmak iyi bir şut atmak ve her şutun doğru teknikle atıldığında istenilen sonuca ulaşacağının bilincinde olmaktır. Örneğin iyi bir dış şut, takım arkadaşlarının hücum ribaundu almak için hazır pozisyonda olduklarında kullanılan şuttur.

RAHATLAMA

Şut atma eylemi yüksek derecede bir akışkanlık gerektirir. Şu atarken devamlı olarak kaslarınız, kol ve bacaklarınızı birbirlerine bağlayan eklemleriniz boşta ve rahat olmalıdır. Rahatlama yeteneği ise doğrudan doğruya güven hissiyle bağıntılıdır. Şut atarken rahat olmamanın sebebi genellikle, doğru şeyleri yapabilecek kapasiteye sahip olunmadığının düşünüldüğü zaman ortaya çıkan strestir. Stresin sonunda kendine güvensizlik gelir ve bu noktadan sonra doğru bir şut atmak imkansızlaşır.

Şut atarken, o şutun girip girmeyeceğini düşünürseniz de kendinizi rahat hissedemeyebilirsiniz. Rahatlayabilmek için odaklanmanız gereken tek bir şey vardır. O şutu kullanırken doğru şeyleri yapmaya odaklanmak! Bu noktadan sonra şutun girip girmeyeceği vb. yaşanacak şeyleri zihninizden uzak tutarak şut atabilirseniz o zaman rahatlamış olursunuz.

Kaynak: USA Basketball