Basketbolda Deneme Antrenmanı ve Önemi

Deneme antrenmanı, günümüzde birçok kulübün seçmelerden farklı olarak düzenlediği bir yeni sporcu kazanma organizasyonudur. Bu antrenmanlarda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Öncelikle deneme antrenmanları seçmelerden farklıdır. Burada hem sporcu hem de kulüp açısından bir deneme süreci vardır. Sporcu katılacağı yeni spor kulübü ya da okulunun antrenörleriyle, muhtemel takım arkadaşlarıyla ilgili bu antrenmanlarda fikir sahibi olurken de spor okulu tarafında ise sporcunun yetenekleri, yaptığı spor branşındaki yeterlilik seviyesi vb. gibi konular dikkate alınır.

BİR ANTRENÖRÜN DENEME ANTRENMANI YAKLAŞIMI NASILDIR?

Antrenörler denemeler yaptıklarında tam olarak ne ararlar? Sezon öncesi denemeleri ile yeni oyuncuları değerlendirirken hangi özel beceriler aranıyor? ABD Basketbol Federasyonu’nun çeşitli antrenörlere yönelttiği bu soruya gelen yanıtlar özetle şöyle:

KOÇLUĞA UYGUNLUK

Oyuncuların değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, ilk ve en önemli gözlem koçluğa uygunluktur. Koçluk olmadan oyuncunun beceri seti statik olarak kalacaktır. İnanıyoruz ki koçluğa uygunluk oyuncunun gelişme potansiyeli için olağanüstüdür.

SIKI OYNAMA VE DİNLEME BECERİSİ

Oyuncularda aradığımız iki yetenek: sıkı oynama ve dinleme becerileri. Yetenek elbette önemli ama bizim seviyemizde bir oyuncu dinlemeye istekliyse, sonrasında talimatları yerine getirip her pozisyon için elinden gelenin en iyisini yapıyorsa, yetenekle ya da yeteneksiz maçları kazanmak için daha uygun fırsatları bulacağımızı keşfettik. Bir oyuncu bu iki şeyi yapabilirse, onlara nasıl oynamak istediğimizi öğretebileceğimizi hissederiz. Bunun üzerinde yetenekleri varsa, işleri çok kolaylaştırır.

TAKIM ATMOSFERİNE UYUM

Temel olarak, oyuncuların takım atmosferine nasıl uyacağı ve ekibimiz için sahip olduğumuz hedeflere nasıl katkıda bulunacaklarına göre karar veriyoruz. Deneme süresi boyunca her türlü istatistiklere bakarsak, oyuncu, bir kez daha fazla atış veya daha az top kaybı yapması halinde takımda olduğunu düşünebilir – ki bu çoğu durumda doğru değildir. Belirli beceriler denemelerin üç aşamasında ortaya çıkar: pozisyon çalışması, takım çalışması ve hücum çalışması. Daha sonra, her bir oyuncuyla, takım yapma konusunda nerede durduklarını bilmeleri için bireysel toplantılar yaparız. İletişimlerinde, bencil olmayan oyunlarında, mükemmellik standartında takım arkadaşlarını sorumlu tutarak liderlik gösteren oyunculara değer veriyoruz.

Kaynak: Altyapibasket.com