Spor

Sporda başarılı olmak için klişe bir tabir olsa da oldukça geçerli olan bir tek şey vardır: Çok çalışmak! Çok çalışmak herhangi bir çabanın başarıya dönüşmesinin bel kemiğidir. Ancak bunun dışında başka faktörler de vardır.

Sporda takım çalışmasının önemi çocuğun şimdiki ve gelecek hayatında okul, ev ve iş gibi alanlarında ortaya çıkar. Genç sporcular, sporda takım çalışması yoluyla işbirliği ve sosyal becerilerini geliştirebilirler.

Basketbol, hem koçlar hem de oyuncular için lider olma kavramını geliştiren bir spor dalıdır. Mükemmel bir liderin gücünü asla küçümseyemezsiniz. Büyük liderler imkansızı mümkün kılabilirler.

Küçük yaşlardan itibaren katılım sağlanabilen spor okulu çalışmalarının yararları veya zararları üzerine yapılan çalışmalarda katılımcıların çok sayıda fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Sporcu aileleri için çocuklarının spor deneyimindeki rolleri, sadece onları evden spora götürmek gibi basit bir şeyden, antrenmanlarda ve maçlarda koç veya hakem olmak gibi daha karmaşık şeylere kadar değişebilir.

Basketbolda, voleybolda veya herhangi bir spor dalında düzenli olarak antrenman yapıyor olmak yeterli değildir. Sporcu beslenme alışkanlığı kavramı bu noktada önemli bir yer tutuyor. Özellikle spor müsabakaları öncesindeki beslenme davranışı direkt olarak performansı etkileyebilir. Kanada Antrenörlük Birliği tarafından yayınlanan bir kitapta yer alan bu yazıda, bu konu üzerine yapılan araştırmalara dayanılarak hazırlanan özet bilgiler aktarılıyor.

Özellikle masa başında yoğun mesai harcayanlar, obezite ve eklem rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sorun ve hastalığa açık hale gelmektedir. Gün içerisinde asgari suretle yapılabilecek bazı pratik egzersiz çalışmalarıyla bu tarz sağlık problemlerinin önüne geçilebilir.

Basketbol ve voleybolun faydaları diğer tüm takım sporlarında olduğu gibi çocukları sadece fit tutmaktan fazlasıyla başlar.

Spor yapmak genel sağlık için olduğu kadar kalp sağlığı için de büyük önem taşıyor. Hangi sporun yapılacağı kişinin isteğine bağlı olduğu kadar bedeni özellikle de kalbinin durumuna göre değişebiliyor.