İnternet Bağımlılığı Çocuklar için Tehlikeli

İnternet bağımlılığı, son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte, özellikle telefon ve tablet kullanımının çok küçük yaşlara kadar inmesinin de etkisiyle çocukların gelişimi için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Günümüzde maalesef telefon, tablet ve televizyon kullanımı süt çocukluğu dönemine kadar indi. Modern şehir yaşamı, anne babanın çalışıyor olması, çocuk oyun alanlarının sınırlı olması gibi faktörler çocuklarımızı dört duvar arasına mahkum ediyor. Bunun sonucunda da onların giderek artan oranlarda elektronik cihazlara ve internete bağımlı hale geldiğini görüyoruz.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI OBEZİTEYİ ARTIRIYOR

Telefon, tablet, televizyon ve internet bağımlılığı çocukların bedensel hareketliliğini de sınırlayarak şişmanlık ve obeziteyi de artırıyor. Bunların sonucunda çocuklar sosyal yaşantıdan kopuyor. Çocuklarımızda bununla birlikte anti-sosyal kişilikler ve çeşitli davranış bozuklukları da ortaya çıkıyor. Oysa çocukların keşfetme ve merak gibi temel gereksinimleri için, evin dışında, parkta, bahçede, sokakta, başka çocuklarla birlikte olmaya ihtiyaçları var.

ÇOCUKLAR VE ERGENLER ODALARINA KİLİTLENİYOR

İnternet ve sosyal medya bağımlılıkları, çocukları ve ergenleri uzun süre ekran başına kilitleyebiliyor ve odalarından çıkmalarına engel oluyor. Yemek saatinde aile sofrasına gelmeyi reddeden çocukların yemekleri, ebeveynleri tarafından odalarına götürülüyor veya yemek masasında elektronik cihazlar eşliğinde yemek yeniyor. Her yönüyle sağlık için önemli zararları olan bu durum, günümüzde aileler ve çocukları tarafından neredeyse kanıksanmış durumda.

AİLE SOFRASI KÜLTÜRÜ TERK EDİLMEMELİ

Tüm aile üyelerinin birlikte olduğu, günün değerlendirildiği, sohbetlerin edildiği ve pek çok paylaşımın gerçekleştiği aile kültürü, yavaş yavaş kaybolmaya başlamış durumda. Çocukların sağlıklı beslenmeleri, gün içi zihinsel ve fiziksel aktivitelerini doğru yapabilmeleri için, sabah evde kahvaltı yapma alışkanlığı kazanması son derece önem arz ediyor. Çocukların, anne ve babalarıyla birlikte akşam yemeği yemesi ve evde düzenli kahvaltı yapmaları hem iştahsızlığı hem de obeziteyi önler.