Mükemmel Bir Lider Olma Yolundaki 5 Adım

Basketbol, hem koçlar hem de oyuncular için lider olma kavramını geliştiren bir spor dalıdır. Mükemmel bir liderin gücünü asla küçümseyemezsiniz. Büyük liderler imkansızı mümkün kılabilirler.

Bazı insanlar lider olma vasfının doğuştan geldiğini, bazılarıysa bunun geliştirebilir bir meziyet olduğunu düşünüyor. Açıkçası her ikisinden de biraz var denilebilir. Ne olursa olsun herkes liderlik meziyetini geliştirmek için çalışabilir. Başarılı liderlik için gerekli özellikler her seviyedeki koç ve oyuncu için aynıdır. Eğer bir antrenör sadece spor salonunda liderlik yapıyorsa o takımın başarılı olması mümkün değildir.

İşte mükemmel lider olma yolunda atılması gereken beş adım:

HATALARINIZDAN DERS ALIN

İyi bir liderlik için çıkılan yolda bazı hesaplanmış riskleri almak zorundasınız ve yol boyunca da kesinlikle hatalar yapacaksınız. Bu hataları kabul edin. Onlardan dersler çıkarın ve kesinlikle tekrar etmeyin! Bu hatalar bir derslikte veya sahada olabilir.

“Başarı iyi kararlar almanın sonunda ortaya çıkar. İyi kararlar ise tecrübe yoluyla alınır. Tecrübeler de kötü kararlardan ortaya çıkar.”

ÖRNEK BİR LİDER OLMA

Eski bir deyim olan, “Söylediğimi yap, yaptığımı yapma” deyimi günümüz dünyasında işlemiyor. Liderlik ettiğiniz insanlardan beklediklerinizi önce kendinizden beklemelisiniz. Başkasından önce kendinizi sorumlu tutmanız gerekiyor. Oyuncularınızın veya takım arkadaşlarınızın dakik olmalarını istiyorsanız öncelikle sizin dakik olmanız gerekiyor. Eğer bir lider olmak istiyorsanız, insanlar fark eder.

“Yapılması gerekeni yapın. Yapılması gerektiğinde yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın. Her zaman bu şekilde yapın.”

DİĞERLERİNİN İHTİYAÇLARI ÖNCELİĞİNİZ OLSUN

Şefkat ve empati kaliteli bir liderlik için son derece önemlidir. Bencil bir karakterle efektif bir lider olmak mümkün değildir. Eğer bir oyuncuysanız istatistikler için mi oynuyorsunuz? Formanın önündeki veya arkasındaki isim için mi oynuyorsunuz? Eğer bir antrenörseniz oyuncularınızın düşüncelerini ve uyarılarını dinliyor musunuz?  Takım arkadaşlarınıza veya oyuncularınıza doğru bir şekilde davranın ve onlar gerçekten değer verin.

“Kimse ne kadar umursadığını bilene kadar ne kadar çok şey bildiğini önemsemez.”


FB ATAKENT BLOG’DAN BİR BAŞKA YAZI: BASKETBOLDA DAHA İYİ ŞUT ATMAK İÇİN 3 MENTAL TAVSİYE


KENDİNİZE GÜVENİN

Davranışlarınız tamamen sizin kontrolünüzde olan ve hayatınızdaki her şeyi etkileyecek olan şeylerdir. Olumlu bir davranış güven inşa etmeye yardımcı olur. Kibirli ya da ukala olmadan kendinize özgü bir değere sahip olmalı ve yeteneklerinize güvenmelisiniz. Kulağa klişe geliyor ancak iyi bir lider olabilmek için kendinizle ilgili iyi şeyler hissetmeniz gerekiyor. Hiç kimse kendine güven duymayan kişileri takip etmez. Güven, sağlam bir çalışma etiğinden ve hazırlıklı olmaktan gelir. Bir oyuna girerken güvensiz hissettiğinizde, gerekli olan hazırlıkları yapmadığınızı biliyorsunuz demektir.

“Eğer isabet bulacağınıza güvenmiyorsanız, hiçbir zaman o şutu atmayın.”

YÜKSEK BİR STANDART BELİRLEYİN

Eğer yeteneğiniz doğrultusunda elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, o zaman liderlik ettiğiniz kimselerden de bunu bekleyebilirsiniz. Eğer her zaman içi dakikseniz, çok çalışıyorsanız, her antrenmanda veya maçta kalbinizi ve ruhunuzu ortaya koyuyorsanız takım arkadaşlarınızdan veya oyuncularınızdan da aynı şeyleri bekleyebilirsiniz. Ancak takım arkadaşlarınızın ve oyuncularınızın bu standardı karşılayabileceğine inanmalısınız. İyi bir lider, liderlik ettiği kişileri motive edebilmelidir. Etrafınızdaki herkesin seviyesini yukarı çeken bir lider olmak istiyorsanız, standartları yüksek tutun ve onları o noktaya çekin!

“Hayatla ilgili komik bir şey; eğer en iyisi dışındaki hiçbir şeyi kabul etmezsen genelde istediğini alırsın.”

Bunlar etkin bir liderlik için atılması gereken adımlardan sadece birkaçı. İster bir altyapı takımında oyun kurucu olun, isterseniz bir yardımcı antrenör olun, etkili bir lider olma beceriniz, başarınızın yanı sıra ekibinizin başarısını da belirleyecektir.

Kaynak: Alan Stein / USA Basketball