Spor Yapmak İsteyenlere Önemli Bilgiler

Spor yapmak genel sağlık için olduğu kadar kalp sağlığı için de büyük önem taşıyor. Hangi sporun yapılacağı kişinin isteğine bağlı olduğu kadar bedeni özellikle de kalbinin durumuna göre değişebiliyor.

SPOR YAPMAK ÖMRÜ ALTI YIL UZATIYOR

Spor yapan kişiler, yapmayanlara oranla 6 yıl daha uzun yaşamaktadır. Fakat spor yaparken kişiler, fizyolojik sınırlarını zorladığı takdirde bu durum aleyhlerine dönebilir. Bu nedenle sporun tipi çok önemlidir.

Özellikle okullarda herhangi bir spor takımına alınan çocukların, parklarda spor yapanların ve halı saha maçı yapan amatörlerin mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

KİMLE HANGİ SPORU YAPABİLİR?

Kişinin hangi spora daha uygun olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Kişilere göre spor dallarının uygunluğu da değişmektedir. Çok pahalı ve zahmetli olmayan muayenelerle kişinin hangi spor dalı için uygun olduğu saptanabilmektedir. Efor testi yaptıran bir kişinin ritminden yola çıkarak hangi sporu ne derece ve nasıl yapabileceğini söylemek mümkündür.

SPOR SADECE SALONDA YA DA DIŞARIDA YAPILIR GİBİ KURALLAR YOKTUR

Vücut, hareket etmek için dizayn edilmiştir ve her fırsatı zarar vermeden kullanmak gerekmektedir. Arabayı daha az kullanmak, yürümeyi daha fazla tercih etmek önemlidir. Kişi iş yerinde telefon açmak yerine çalışma arkadaşının yanına gidilebilir. Bazı durumlarda sabah erken saatlerde alışveriş merkezlerinde bile yürüyüş yapılabilir.

HAFTANIN EN AZ 4 GÜNÜ SPOR YAPMAK GEREKİYOR

Haftada 4 gün en az 45 dakika, spor için ideal bir süredir. Ancak yeni başlayan bir kişi için bu program önerilmez. Yeni başlayanlar, haftada 2 gün, 20 dakika spor yapmalı ve yavaşça tempoyu artırmalıdır. Sadece hafta sonu vakti olan kişilerin ise 2 gün boyunca kendine çok yüklenmemesi gerekmektedir. Standart olarak önerilen sporlar; tempolu yürüyüş, bisiklet, hafif tempolu koşu, yüzme ve aerobik egzersizler olarak sıralanmaktadır.

SAĞLIKLI SPOR YAPMAK İÇİN ALTIN KURALLAR

  • Koşu veya yürüyüş yapanlar tartan pistleri ve düz yerleri tercih etmelidir.
  • Ayak ve ayak bileklerindeki sorunları engellemek için spor salonlarındaki yürüme bantlarının kalitesine dikkat edilmelidir.
  • Spor salonlarının hijyenik ve iyi havalandırılmış olması gerekmektedir.
  • Çok soğuk, sıcak ve rüzgarlı alanlarda spor yapılmamalıdır.
  • Rahat kıyafetler ve doğru spor ayakkabı tercih edilmelidir.
  • Aç karnına ya da yemeğin hemen arkasından yürümek çok tehlikelidir.
  • Yürüyüşün temposu ve egzersizin sıklığı doktora danışılarak hesaplamalıdır.

Kaynak: Memorial Hastanesi

DİĞER BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYIN