Sporda Takım Çalışmasının Önemi ve Gerekliliği

Sporda takım çalışmasının önemi çocuğun şimdiki ve gelecek hayatında okul, ev ve iş gibi alanlarında ortaya çıkar. Genç sporcular, sporda takım çalışması yoluyla işbirliği ve sosyal becerilerini geliştirebilirler.

Takım çalışması, ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışan bireyler olarak tanımlanabilir. Takım olarak çalışırken, diğerlerine kıyasla “zayıf” olan bir üye zamanla gelişim adımları atabilir ve ihtiyaç duyulan bir zamanda mükemmel olabilir. Sporda takım çalışması, bir zafere ulaşmak için takımın her bireyinin efor sergilemesini gerektiren bir unsurdur.

Bir spor takımında birlikte çalışmak, çocukların ortak bir ilgi alanında takım arkadaşları ile ilişkilerini geliştirmeye başlamalarını sağlar. İkincisi, birlikte çalışmak antrenörler ve genç sporcular arasındaki işbirliğini teşvik eder. Her bir kişiden gelen tüm fikirleri dinleyebilmek, o genç sporcunun güven seviyesini ve takımdaki yaratıcılığını artırır.

TAKIM ÇALIŞMASININ ÖNEMİ NBA GİBİ ÜST SEVİYE PROFESYONEL ORTAMLARDA DA ÖN PLANDADIR

Basketbolda bu takım çalışması fikri, ekibin tüm üyelerinin belki de sezon içerisinde fazladan maç kazanmalarını sağlayacak pozitif bir ortamı oluşturmak için önemlidir. NBA gibi en üst seviyelerdeki profesyonel ortamlarda bile takım çalışması hala oyunun büyük bir parçasıdır. Takımlar iş sadece “tek adam şovuna” dönüştüğü zaman iyi performans veremiyor.

NBA’de San Antonio Spurs ve Golden State Warriors’ın bu kadar dominant takımlar olmalarının temel nedeni, yüksek paslaşma yüzdeleridir. Takımın her oyuncusunun topa dokunmasını sağlamak, savunulmayı zorlaştırıyor ve takımın oyuncularına boşta şut kullanma opsiyonu yaratıyor. Öte yandan, Oklahoma City Thunder’da yakın zamana kadar Carmelo Anthony, Russell Westbrook ve Paul George gibi oyunculara sahipti ve takımın skor yükünün çoğunluğu bir oyuncuda olduğundan top fazla el değiştirmiyordu. Bu şekilde bir takım kağıt üzerinde çok iyi gözükebilir fakat beklentileri karşılayamaz çünkü muhtemelen basketbolda olması gereken hareketlilik ve paslaşmadan yoksun olurlar.

Antrenörler ve ebeveynler için takım çalışmasını efektif olarak teşvik edebilecekleri birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları olarak şunlar gösterilebilir:

Oyuncularınızı takım arkadaşlarını tebrik etmeleri için cesaretlendirin

 • Bir oyuncu son saniye basketini attığında veya mükemmel bir pas verdiğinde takım arkadaşlarının birbirleri için tezahürat yapıyor olduğundan ve desteklediğinden emin olun.
 • O sırada sahada olmayanlar bile kendi aralarında bunu yapabilir. Takım arkadaşlarını oyuna teşvik edebilirler.

Takım çalışmasını övün

 • Bir antrenör olarak oyuncuların bir takım halinde çalışmanın, gruba bir bütün olarak faydalı olduğunu bilmelerini sağlayın – olumlu bir atmosfer yaratın.
 • Ekip çalışmasını alkışladıkça, genç sporcular bu davranışlarının koçlarını, ebeveynlerini ve hatta hakemleri mutlu ettiklerini farkedeceklerdir. Dolayısıyla bu eylemleri sergilemeye devam edeceklerdir.

Kaptanları rotasyona sokun

 • Antrenörlük açısından bakıldığında, tüm sezon boyunca kaptan olarak yalnızca bir veya iki oyuncuyu seçmemek önemlidir; çünkü takım içerisinde rekabet güçlerini yükseltir – negatif bir ortam yaratır.
 • Daha ziyade, takımdaki her oyuncunun pratikte veya oyunda, kaptan olmalarına izin verin. Bu şekilde çocukların sezon boyunca farklı durumlarda liderlik sorumluluklarını paylaşmalarını sağlayın.

Sadece sizinkiler için değil, tüm sporcular için tezahürat

 • Bir ebeveynin bakış açısından kendi çocuğunuzu neşelendirmek önemlidir ve onların başarılı olduğunu görmek istersiniz, ancak sadece kendi sporcunuz için değil, diğer oyuncular için de orada olduğunuzdan emin olun.
 • Takım fikrini zihinlerde geliştirin ve aileler takıma katkı yapan her bir sporcuyu desteklesin.
 • Bununla birlikte, maç bittiğinde, takımın tüm üyelerini ve tabii ki kendi çocuğunuzu tebrik edin.
 • Genç sporcunuza, sporun sadece tek kişilik bir oyun değil, takım çalışması olduğunu fark ettiğinizi gösterin – herkes maç sırasında katkıda bulunmak için bir şeyler yaptı.

Saha içi ve saha dışındaki takım etkinliklerini planlayın

 • Sporcuların birbirlerini kişisel olarak tanımalarını sağlamak, sosyal becerilerin, güven ve eğlencenin gelişimini teşvik eder.
 • Spor yoluyla arkadaş edinmek, özellikle genç yaşta spora katılmak bir başka avantajdır.
 • Sporcular birbirlerini saha dışında ne kadar iyi tanırlarsa, sahada da kendilerini o kadar birbirlerine “bağlı” hissederler.

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı